петък, 23 май 2014 г.

Почистване на зъбен камък


Мнозина пренебрегват почистването на зъбния камък, за тях грижата за зъбите се изчерпва с миенето им и спасителнитепосещения при личния стоматолог.
Зъбният камък е образувание, което се получава от полепналата по зъбите храна и микроорганизмите, намиращи се в устата, наречени плака или биофилм. Ако не се почисти този биофилм след 48 часа той минерализира (втвърдява се) и се образува зъбния камък. Той бива два вида: надвенечен – от светлодо тъмно жълт на цвят (на снимката жълтата ивица на границата между зъба и венеца) и подвенечен – черен на цвят (на рентгеновата снимка е отбелязан с червени стрелки)




Всички са чували за така наречената Пародонтоза” (или както е по- правилно да се нарече Пародонтит). Тя се дължи именно на зъбния камък и свързаните с него микроби. Те са в непрекъснат досег с венеца и зъбните тъкани и ги инфектират. Това води до инфекциозно възпаление, което се проявява с подуване, зачервяване и кървене от венците. В късния етап от това възпаление се стига до загуба на костта, която държи зъбите в челюстта, до разклащане и загуба на здрави зъби.




Много често микробите в зъбния камък водят и до развитие на кариеси, които се откриват едва след отстраняването му. В близкото минало възпалението на венците се лекуваше с антибиотици, но това не е достатъчно, тъй като основните причинители си оставаха в зъбния камък и след спирането на антибиотика възпалението се възобновяваше. Ето защо все по-често не се препоръчва да се започва с антибиотично лечение, защото в повечето случаи е достатъчно само да се почистят плаката и зъбният камък. След това възпалението изчезва до няколко дни (без антибиотик и др. медикаментозно лечение). Разбира се има и тежки състояния, които могат да наложат пиене на антибиотик и дори провеждане на пародонтално хирургично лечение.
Освен всичко казано до тук зъбният камък е и причинител на лошия дъх (благодарение на разлагащата се по зъбите храна).
При различните хора честотата на натрупване и количеството е различно. При някои хора се образува по-бързо и повече зъбен камък, а при други е обратно. Най-често зъбният камък се почиства два пъти годишно. Най- добре е да се консултирате с вашия стоматолог за нужната честота на посещенията - той ще има наблюдение върху това как се натрупва при вас и на какъв период да се извършва манипулацията. 


Няма коментари:

Публикуване на коментар